16 Eylül’de Kayseri Fuar Alanında 'TRT Çerkes Açılsın' Mitingi Yapılacak

TRT Çerkes mitingi 16 Eylül Pazar günü Kayseri Fuar Alanında saat 13.00'da başlayacakCherkessia.net yayın kurulu olarak 16 Eylül'de Kayseri'de yapılacak olan ''TRT Çerkes Açılsın'' mitingini destekliyor ve miting komitesine başarılar diliyoruz. Cherkessia.net Yayın Kurulu
ӏоныгъом и 16-м Къайсэр щекӏокӏыщт ТРТ Черкесым фэгъэхьыгъэ митингим Cherkessia.net тедзакӏо купэу тыкъот ыкӏи митингим ӏоф дэзышӏэрэ комитетым тхьэм шъуимурад къыжъудегъэхъу ятэӏо.

Cherkessia.net Тедзакӏо Куп

Cherkessia.net yayın kurulu olarak 16 Eylül'de Kayseri'de yapılacak olan ''TRT Çerkes Açılsın'' mitingini destekliyor ve miting komitesine başarılar diliyoruz.

Cherkessia.net Yayın Kurulu.

***

‘’TRT Çerkes Komitesi’’ Kayseri fuar alanında 16 Eylül günü miting düzenleyecek. TRT Çerkes komitesinden Balkar Selçuk, Adnan Kuş, Merzey Erol, Şak Yunus Canbek geçtiğimiz günlerde Kayseri’de bir basın açıklaması düzenledi.

''Biz Uzunyayla Çerkesleri olarak 16 Eylül'de Kayseri'de TRT Çerkes açılması için bir miting düzenleyeceğiz. Bu mitinge tüm Çerkes halklarını, Çerkes dostlarını ve kamuoyunu davet ediyoruz. Bunun için gerekli izinler alındı. Bizim sesimizi duyurmak istediğimiz erk Başkan Recep Tayip Erdogan'dır.

Biz yaklaşık 67 yıldır TRT'nin Çerkesce yayın yapması için çalışıyoruz. Sesimizi demokratik yollardan duyurmaya çalışıyoruz. Daha önce Ahlat, Ankara, İstanbul ve Kayseri'de bu mitingleri yaptık. Bu Kayseri'de ikinci mitingimiz olacak. Türkiye Çerkeslerinin bu yeni dönemde dillerini ve kültürlerini korumaları için TRT Çerkes'e ihtiyaçları vardır.

TRT iç yayınları bünyesinde 13 kanalda Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere 4 ayrı dilde yayın yapmaktadır. TRT Dış yayınlar bünyesinde ise Türkçe dışında 41 dünya dilinde 24 saat internet habercilği yapmaktadır. TRT'nin Sırpça ve Yunanca dillerinde yayın yapması Sahra altındaki Afrika dillerinde (Swahilice ve Hausaca) yayın yapması devletin bu dillere bütçe ayırması ancak Çerkesce yayın yapmaması oldukça üzücüdür. Bu nedenle 16 Eylül'de yapılacak olan mitingimize bu konuya duyarlılık gösteren herkesi davet ediyoruz.

Çerkes dili ve kültürü bu yeni dönemde bekaa sorunu yaşamaktadır. Çerkes dili ve kültürü okullarda, üniversitede ve televizyonda devlet imkanları ile yaşıtılmadığı takdirde yok olacaktır. Bu nedenle mitingimiz demokratik bir hatırlatma niteliğindedir.''

Komite, 16 Eylül'de yapılacak miting gününe kadar farkındalık çalışmaları, stikerler, duvar boyamaları ve bire bir görüşmelere devam ederek insanları mitinge davet etmeye devam edecek.

Cherkessia.net,  8 Eylül 2018