Almanya: Çerkes Soykırımı Konferansı yapılacak


Çerkes Araştırmaları Enstitüsü Çerkes soykırımı ile ilgili uluslararası bir konferans düzenlemeyi planlıyor.

Münih Çerkes Araştırmaları Enstitüsü “TIM” 2016’nın ilkbahar döneminde, Almanya’nın Münih şehrinde, Çerkes Soykırımıyla ilgili uluslararası bilimsel bir konferans düzenlemeyi planlıyor.

Circassia Times Russian sitesi, tüm Çerkes sivil ve siyasi kuruluş temsilcilerini, aktivistleri ve vatanseverleri konferansa katılmaya çağırdı. Bunların yanında Çerkes işadamlarını konferans için destekte bulunmaya çağıran site, yakın bir zamanda destekte bulunmak isteyenlerin kullanabileceği bir hesap numarasının duyurusunu yapacaklarını söyledi.

Konferansta Almanya hükümeti özelinde Avrupa Birliği’ne yönelik bir bildiri ile Rusya İmparatorluğu’nun 19. yüzyılda Çerkes halkına yaptığı soykırımın tanınması istenecek.

“TIM” Çerkes Araştırmaları Enstitüsü Zaur Gedıvace, konferansın duyurusunda, “Ukrayna, Polonya, Litvanya, Estonya ve Moldova hükümetlerine Çerkes soykırımının tanınması talebiyle başvuruda bulunan Çerkes aktivist grubundan, Münih’teki uluslararası Çerkes Soykırımı konferansı yapılıp, ilgili bildiri kabul edilinceye kadar Almanya hükümeti ve Avrupa Birliğine herhangi bir başvuru yapmamalarını rica ediyoruz” dedi.