Kabardey-Balkar: Nalçik’te tarihi höyük yıkıldı


Nalçik’te altı bin yaşındaki höyük yıkıldı.

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti başkenti Nalçik’in merkezindeki inşaat çalışmalarında, Maykop kültürüne ait antik höyüğün bir kısmı yok edildi. Uzmanlar 2,5 milyon ruble değerinde zarar verildiğini söylüyor.

Maykop medeniyeti, Kafkasya’da dağların eteklerine kurulmuş, bronz çağının ilk dönemlerine ait kadim bir kültürdür. Maykop Höyüğü, 1897’de gün yüzüne çıkartıldı.

Tarihi höyük, Nalçik’in merkezinde Lenin caddesi No 7’de bulunan binanın bahçesinde yapılan zemin çalışmaları esnasında zarar gördü. Vatandaşlar, bahçeye, apartman sakinlerini için bir çardak inşa etmek istedi.

Greyder höyüğün güney cephesini yıktı. Yıkılan höyükte, vatandaşlar mezarlara ait seramik parçaları buldu.

Kafkasya Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Biyaslan Atabiyev, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Uzmanlar höyüğün yıkılan kısmında bulunan anıt mezarların orijinal görüntüsü hakkında tam bir fikre sahip değil” dedi.

Uzmanlar yıkımdan oluşan zararını 2,5 milyon ruble olduğunu söylerken, Atabiyev, “Kültür mirasının korunması alanında yasanın ihlal edilmesine bağlı cezalar şu anda oldukça arttırılmış durumda. Özellikle 6 milyon ruble para cezası ve 5 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor” dedi.

Kabardey-Balkar kültür bakanlığı ve şehir idaresi henüz yıkılan kültür mirası hakkında bir açıklama yapmadı.