Çerkes atları, Kafkasya’nın en eski cinsi
En dayanıklı cins atlarından birinin Kabardey atı olduğu düşünülür. Bu atlar zorlu şartlarda çalışabilirler ve fiziksel güçleri ile farklılık gösterirler. Bu makalede Kabardey cins atlarından söz edeceğiz.
Tarihi
Kabardey at cinsinin tarihi, Adıge halkının tarihi ile iç içedir. Çerkeslerin yaşadığı bölgelerde, özellikle Kabardey’de, atçılık çok gelişmiştir.
Öteden beri bölge insanları, bu atları zorlu şartlara dayanabilen atlar olarak bilmiştir. Çerkesler, dağlık alanlarda binebilecekleri güçlü atları tercih ederler. Dayanıklılıkları, dağlık yollarda gösterdikleri beceri ve çeviklikleri, bu atları Kafkasya’da, hem hızlı sürüşlerde hem de uzun seferlerde en çok tercih edilen atlardan yapmıştır.

x_c282f3dfBu atlar en eski binek-koşu atları arasında kabul edilir ve tüm at yetiştiriciliği kataloglarında yer alır. 16. yüzyıldan itibaren, artık, Kabardey atları ayrı bir cins olarak kabul edilmeye başlamıştır. Bir yüzyıl sonra, isimleri komşu coğrafyalarda duyulur olmuştur.
Kabardey atları Sovyetler Birliği zamanında da en iyi dağ atı olarak kabul edildi. İç savaş zamanında birçok at öldü ve 20’li yıllarda Çerkes yetiştiriciler Kabardey cinsini tekrar ihya etti.1920’lerden sonra, cinsin kurtarılması adına yapılan çalışmalarda, güney cinsleri de kullanıldı. Yine de, güçlü bir cins elde edildi ve Kabardey atları hem orduda hem de tarımcılıkta kullanıldı.
1996’da, İngilz-Kabardey kırmasıyla elde edilen cins, resmi Kabardey cinsi olarak kabul edildi. Bu cins, oldukça çevik, kanaatkar ve sert toynaklı olmasıyla tanındı.
Özellikleri

Kabardey atları, hem ovaya hem de yüksek dağlık alanlara çok uygundur. Sıcaklık ve basınç değişimlerine iyi uyum sağlar. Dağlık alanlarda, zorlu iniş ve çıkışlarda, kayalıklar ve patikalardaki yürüyüşlerde atlar dengelerini kaybetmez.

small_1cc016e52764c6cc286a8c497afa07f91Dayanıklılıkları ve fiziksel güçleri, Kabardey atlarının bir günde 150 kiloluk ağırlık ile yüz kilometreye kadar yol almasına imkan verir. Kabardey cinsinin sağlam bir bünyesi, bir çok at hastalığına karşı doğuştan gelen bağışıklıkları vardır. Çok doğurgan atlardır. Kısrakları, çiftliklerde yirmi yıl kadar üreme için kullanılabilir. Kabardey atlarında, yaşlı atlardan doğan taylar daha kuvvetli olur.
Kabardey atları, dayanıklılıkları sebebiyle, birkaç hafta süren “Endurance” yarışlarında birçok kez birinci olmuştur. Kabardey atları, insanla sıcak bir ilişki kurarlar ve çok kolay eğitilirler. Bu sebeple, sıklıkla gösterilerde de kullanılırlar.
Kabardey atları, yıl boyunca doğal meralarda büyük sürüler halinde dolaşırlar. Tayların anneden sonbaharda alınması, bahçelerde ve ahırlarda dolaştırarak, saman ve yem ile besleyerek büyütülmeleri tavsiye edilir. Gündüz meraya bırakılabilirler. Yarışlara sokulmak istenen Kabardey atları, iki yaşlarından itibaren çalıştırılmaya başlanabilir.
534179431f3eKabardey atları her zaman enerjiktir. Dağlık yollarda çok rahat hareket ederler. Tırıs ve dörtnala koşuları çok sarsmaz. Normal binişlerde ve sürü gütmede Kabardey atları, derin karda ve nehirlerde sorun çıkarmadan hareket eder. Kötü hava şartlarına kolaylıkla uyu sağlar. Kabardey cins atının çok güçlü bir yön hissi vardır. Bu sebeple, gece, gündüz ve sis şartlarında, güvenilir bineklerdir.
Dış görünüşü

Küçük çiftliklerde yetiştirilen Kabardey at cinsinin cidago boyu genellikle 150 cm civarında olur.
Özel olarak seçilip yetiştirilen Kabardey atlarında ise cidago boyu 160 cm’ye kadar ulaşabilir. Göğüs kafesi 187 santim, el tarağı çevresi 20 santime ulaşır. Dişilerde ise boyutlar şu şekildedir: Cidago 155, göğüs kafesi 189 ve el tarağı 19 cm. Hayvanların rengi genellikle koyudur ve tek renktir.

16Kabardey cinsinin boyunları kaslı ve uzun, göğüsleri geniştir. Kabardey atlarının başı uzunca ve burunları kemerlidir. Sağrısı geniş ve sarkık, sırtı kısa ve düzdür. Atın toynakları sert, arka ayakları kılıç gibidir. Bu yüksek bölgelerde, sert ve kayalık arazilerde yetişmenin bir sonucudur.
Kabardey atı – Video

Kaynak: hrunya.ru
Tercüme: Ajans Kafkas