22 Krasnodarlı, bir pizzacıya saldırı ve bir Adıgey vatandaşının öldürülmesi suçlarından yargılanacak.


22 Krasnodarlı, bir pizzacıya saldırı ve bir Adıgey vatandaşının öldürülmesi suçlarından yargılanacak.

Adıgey Cumhuriyeti içişleri bakanlığı basın sözcülüğünün yaptığı açıklamaya göre, Krasnodar’da bir pizzacıya düzenlenen saldırı sonucunda bir Adıgey vatandaşının ölümüyle suçlananlar hakkındaki hükmün Aralık 2015’de verilmesi bekleniyor.

Krasnodar federal mahkemesinde büyük bir toplumsal tepkiye neden olan davanın görüşülmesine devam ediliyor. 11 Mayıs 2014’de yirmiden fazla genç sopalarla Krasnodar merkezindeki “Master Pizza” dükkanına saldırdı. Kafede bulunan müşteriler ve çalışanlarından oluşan sekiz kişi alınan darbeler sonucu yaralandı. 25 yaşındaki Adıgeyli vatandaş ise aldığı travma sonucun hayatını kaybetti.

İşlenen suçun neden olduğu tepki göz önünde bulundurularak soruşturmanın kontrolü Adıgey ve Krasnodar Kray yönetimlerince ele alındı. Mayıs sonunda Krasnodar’da Kuban ve Adıgey emniyet güçleri arasında bir toplantı yapıldı. Adıgey’i bu görüşmede Adıgey Başbakanı Murat Kumpilov, Adıgey savcısı Vasili Poslovski ve İçişleri Bakan Yardımcısı Muradin Brantov temsil etti.

Kısa süre içinde güvenlik organları saldırıyı gerçekleştirenleri tespit etti ve gözaltına aldı. Davada yaşları 22 ila 29 arasında değişen 22 erkek yargılanıyor.

Adigea Today haber ajansının verdiği bilgilere göre, yargılananlardan biri Krasnodar’daki bazı ticari yerlere illegal güvenlik hizmeti sunmakla suçlanıyor. 2014 ilkbaharında, Master Pizza’da bulunan oyun makinaları sahibi ve bu kişi anlaştı. Daha sonra oyun cihazlarının güvenliğinden sorumlu kişiler ve kafe personeli arasında anlaşmazlık yaşandı. Ardından oyun makinelerinin sahibi suçlanan kişi ile anlaşmasını bozdu. Bunun üzerine dükkana saldırı düzenlendi.

Şu anda sanık sandalyesinde Krasnodarlı 22 kişi bulunuyor. Devlet savcısı mahkemeye her sanığa 1,5 yıldan 14 yıla kadar, işlenen suça katılım göz önünde bulundurularak ceza verilmesini önerdi.