Fransızlar Çerkes müziği için Adıgey’de


Geleneksel müzik arayışında olan Fransız araştırmacılar Adıgey’e Rostov’daki Rus-Fransız kültür merkezinin desteği ile geldiler.

Fransız misafirler Umar Thabisimov Sanat Koleji öğrencileri ile görüştü ve geleneksel müzik konusunda çalışan, halk ve el sanatları ustası Zamudin Guçev’in stüdyosunu ziyaret ettiler.

Antuan Serjo ve Frederik Juani, Rouen Konservatuvarında modern stil ve akımlara klasik bir yaklaşımda bulunarak ders veriyor.

Antuan ve Frederik’in Çerkes müziğine ilgisi iki yıl önce Rusya’ya ilk ziyaretlerinde, başkent Moskova’da ellerine bir CD’nin geçmesiyle başladı. Arjantin, Afrika ve Avrupa ülkelerinde topladıkları eserleri biliyorlardı ama Adıge müziği onlara hepsinden farklı geldi.

Fransız misafirler, milli konuların anlatıldığı bu tarz geleneksel besteleri, genellikle kendi ekipleri ile konservatuarlarında, bu şekilde eseri daha iyi anlayabildiklerini söyledi. Kolej öğrencileri ile görüşmelerinin sonunda misafirler “şiçepşine” ile ilk defa duydukları halk eserlerini kulaktan çaldılar.

Zamudin Guçev’in sanat atölyesini ziyaret eden Fransızlar, Çerkes geleneksel müzik enstrümanları ile tanıştılar. Enstrümanları kullanmaya, hatta Adıge halk danslarını oynamaya çalıştılar.

Fransa’dan gelen kemancı, konservatuar öğretmeni Frederik Juani Natpress’e yaptığı açıklamada, “Bence geleneksel müziği icra etmenin doğru yolu arkadaş grubu içerisinde, nota ile değil kulaktan yapılan özgürce çalma metodudur. Bu tarz icralar ile artık çok az karşılaşılıyor” dedi.

Folklor-etnografik ekibi Jıu’n müzisyenleri ile görüşen Antuan ve Frederik, Adıgey’e, bir kez daha yeni motifler ve deneyimler için gelmeye karar verdi.