15 Mart 2015 Pazar

Adıgey’de 51 Suriyeli Çerkes Rusça sınavından geçti

Adıgey’deki Suriyeli Çerkeslerden 51 kişi ikamet başvurusunda bulunabilmek için geçilmesi gereken Rusça sınavını başarıyla verdi.


Krasnodar Kray Adıge Khase Başkanı Asker Soht, Adıgey Cumhuriyetinin Tahtamukay bölgesi Panahes köyüne yerleştirilen Suriyeli Çerkeslerden 51 kişinin 11 Mart’ta Rusça sınavına girdiği ve tamamının sınavı başarıyla geçtiğini açıkladı.

Ulusal Sorunlar, Medya ve Yurttaşlarla İlişkiler Komitesi Başkanı Asker Şhalahov’un verdiği bilgilere göre, 1 Ocak’ta yürürlüğe giren kanuna göre yabancılar için Rusça sınavı üç etapta gerçekleştiriliyor. Geçici ikamete başvurabilmek için, sürekli ikamet ve vatandaşlığa hak kazanabilmek için sınavları geçmek gerekiyor. Sınav sadece dil bilgisini değil, temel vatandaşlık ve tarih bilgisini de içeriyor.

Panehes köyündeki Suriyeli Çerkeslerin büyük çoğunluğu geçici ikamet için sınav verdiler. Yabancılar için Rusça sınavları Adıgey Devlet Üniversitesi tarafından düzenleniyor, sınav giriş ücreti 5000 ruble. Üniversite sınavlara hazırlık için de hizmet veriyor. Maykop’ta ve yaklaşık 140 Suriyeli Çerkesin yaşadığı Panehes’te açılan kursların katılım ücretleri 24 saati 4000, 72 saati 6600 ruble.

Rusça sınavlarının yıl boyunca devam etmesinin planlandığını ifade eden Asker Soht, “Yıl sonuna kadar Adıgey’de yaşayan, çocuklar ve emekliler dışındaki bütün Suriyeli Çerkesler Rusça sınavını vermek zorunda” dedi.

Adıgey Federal Göç Servisinin 1 Ocak 2015 tarihli bilgileri ve Asker Şhalahov’un beyanına göre, Adıgey’de 1109 Suriyeli Çerkes yaşıyor. Bunların 603’ü Rusya Federasyonunda geçici ikamet izni, 421’i sürekli ikamet izni, 22’si vatandaşlık aldı. 63 kişi geçici sığınma hakkı aldı. Bunların dışında 82 Suriyeli Çerkes öğrenci vizesi ile iki yüksek eğitim kurumunda öğrenim görüyor.

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas

Çerkesya
Diaspora
Çerkes Sorunu
Makale Almir Abreg:Çerkesya Ülkesinin Yok Oluşunu Düşündüğümde…

Anavatana Dönüş
Spor
Turizm