Nalçik davası sona erdi: 57 mahkum, 5 müebbet

Kabardey-Balkar Yüksek Mahkemesinde görülen Nalçik baskını davasında tüm sanıklar suçlu bulundu, 5 sanık müebbet hapis cezasına çarptırıldı.


Kabardey-Balkar Yüksek Mahkemesinde bugün Ekim 2005 Nalçik baskını davasıyla ilgili karar duruşması gerçekleştirildi.  Sanık sandalyesinde bulunan 57 kişiden çoğu haklarındaki suçlamaları reddediyordu. Davayla ilgili son duruşma 10 Ocakta yapılmıştı. Kararın 30 Haziranda açıklanması planlanmış, fakat daha sonra belirsiz bir tarihe ertelenmişti. Kabardey-Balkar Yüksek Mahkemesinin karar duruşmasını yapacağı ancak dün belli oldu.

Mahkeme 57 sanığın tamamını suçlu buldu. 2008’den beri devam eden dava sonunda aldıkları ceza tutuklu bulundukları süreden az olan üç kişinin tahliye edilmesine karar verildi. 5 kişi müebbet hapis cezasına çarptırıldı, diğerleri hakkında 10 ila 23 yıl arasında hapis cezaları verildi.

Ekim 2005 Nalçik saldırısında resmi rakamlara göre 35 asker ve polis, 15 sivil ve 95 eylemci hayatını kaybetti.

Kararın açıklandığı esnada, sanıkların ve Ekim 2005’te hayatını kaybedenlerin yakınlarından yaklaşık yüz kişinin mahkeme salonunda bulunduğu, güvenlik önlemlerinden dolayı salona alınmayan onlarca kişinin de mahkeme girişinde beklediği kaydedildi.

Mahkeme Zalim Ulimbaşev’e 5 yıl ve 2 ay, Kazbek Budtuyev’e 4 yıl 10 ay ve Anzor Aşev’e 8 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Bu kişiler tutuklu bulundukları süre aldıkları cezadan az olduğu için tahliye edilecek.

Anzor Maşukov, Eduard Mironov, Aslan Kuçmenov, Murat Bapinayev ve Resul Kudayev ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Diğer sanıklar ise 10 ila 23 yıl arasında değişen sürelerde hapis cezasına mahkum edildiler.

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas