Ankara Çerkes Derneği üyesi Erdoğan Boz Kafkasya'ya alınmadı

Bir sempozyuma katılmak için Kafkasya'ya giden Erdoğan Boz Minvodi Havaalanında Rusya'ya giriş yasağı olduğunu öğrendi.

Havaalanında bekletilen Boz olayı facebook üzerinden şu ifadelerle duyurdu:  “Kendi anavatanıma giriş yasağım varmış... Ne hoş bir duygu... Bunu 1200 km uçtuktan sonra havaalanında öğrenmek de daha bir renk katıyor olaya... Fehim Taştekin'in geçen seneki Soçi macerası geldi aklıma.
Empati yapmak hiç zor değilmiş...”

Erdoğan Boz, havaalanında parmak izinin alındığını açıklayan, resmen suçlu muamelesi gördüğünü ve fişlendiğini söyledi. Giriş yasağının sebebi hakkında kendisine bilgi verilmediğini de kaydeden Boz, “Kilitli bir odada bekletiliyorum, su almak için bile dışarı çıkamıyorum” dedi.

Ankara Çerkes Derneği’nin konuyla ilgili yaptığı açıklama ise şöyle;
“Yönetim kurulu üyemiz Erdoğan Boz, Karaçay-Çerkes’te gerçekleştirilecek olan Çerkes Halkbilim Sempozyumunda “Türkiye’de Yapılan Yanlış Çerkesçe Etimolojik Çözümlemeler” konulu bir sunum yapmak üzere 24 Kasım akşamı Kafkasya’ya hareket etmiştir. Gece 03.00 sularında Rusya’ya varmış, Mineralniye Vody havaalanında Rus yetkililerce giriş yasağı olduğu gerekçesiyle anavatana alınmamıştır. Giriş yasağının sebebine dair bir açıklama yapılmamıştır. 27 Kasım gecesi 02.20’de geri döneceği bilgisi verilmiştir.

Ankara Çerkes Derneği yönetim kurulu olarak; bir süredir süregelen ve en son olarak da arkadaşımızı hedef alan bu keyfi uygulamayı ve haksızlığı kınıyoruz. Diasporadaki tüm Çerkes kurumlarını ve insan haklarına duyarlı herkesi hassasiyet göstermeye davet ediyoruz. Konunun ısrarla takipçisi olacağımızı kamuoyunun dikkatine sunarız.”

Ajans Kafkas