Çevreciler Adıgey Mahkemesinin kapatma kararına itiraz ediyor


Kuzey Kafkasya Çevre İzleme örgütü, Adıgey Yüksek Mahkemesinin kapatma kararını temyize götürüyor.  

Adıgey Yüksek Mahkemesi 24 Ekimde, Kuzey Kafkasya Çevre İzleme örgütü hakkında verilen kapatma kararını, sivil toplum örgütü üyelerinin haberi bile olmadan onayladı. Kararın 21 Kasımda Adıgey hükümeti resmi internet sitesinde yayınlanması üzerine harekete çevreciler, davayı bir üst merci olan Rusya Yüksek Mahkemesine taşıdı.

Temyiz dilekçesini 24 Kasım’da ilgili makama verdikleri bildiren örgüt aktivistlerinden Dmitri Şevçenko, duruşmanın kendilerine haber vermeden yapıldığını, sadece bunun bile kararın iptali için yeterli olması gerektiğini ifade etti. Şevçenko, “Duruşmadan haberdar değildik. Tutanaklarda Çevre İzleme örgütüne telgraf ve telefonla tebligat yapıldığı ifade ediliyor, ancak biz herhangi bir tebligat almadık” dedi.

Kuzey Kafkasya Çevre İzleme örgütünün kapatılma nedeni, Adıgey Adalet Bakanlığına denetleme için gerekli belgelerin sunulmaması. Dmitri Şevçenko konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Talep edilen belgelerin bir bölümünü verdik, geri kalanını kopyalamayı ise yetiştiremedik. Çünkü Olimpiyatlar esnasında sürekli kontroller ve polis baskısıyla uğraşmak zorunda kaldık. Vitişko’nun gözaltına alındığı dönemde yapıldı (Aktivist Yevgeni Vitişko Krasnodar Kray Valisi Aleksandr Tkaçev’in yazlığının çitine zarar vermekten suçlandı, şu anda Tambovski cezaevinde bulunuyor). O dönemde çalışabilmemiz mümkün değildi. İkincisi, bu suçtan dolayı zaten defalarca cezalandırıldık. Yöneticimiz Andrey Rudomakh para cezasına çarptırıldı, sonra örgüte para cezası verildi, faaliyetlerimiz durduruldu. Bununla birlikte bize eksiklikleri gidermek için süre verilmedi. Bir suçtan ötürü üç defa ceza verilmez, bu hukuki bir saçmalık. Umuyoruz ki, Rusya Yüksek Mahkemesi Adıgey Yüksek Mahkemesinin kararını iptal eder”.

Adıgey hükümetinden yapılan açıklamada ayrıca, Adalet Bakanlığı tarafından yapılan denetlemelerde aralarında Kuzey Kafkasya Çevre İzleme’nin de bulunduğu dört sivil toplum örgütünün yurt dışından maddi yardım aldığının tespit edildiği belirtildi. Kuzey Kafkasya Çevre İzleme ve NABU-Kafkas çevre örgütleri ile COLDOŞ ve SAMMİT girişimcilere destek organizasyonları kanuna göre ‘yabancı ajans’ (Rusça’da ‘yabancı ajan’ ifadesiyle aynı) kapsamına alındı.