Çerkesler ’Büyük Sürgün’ün yıl dönümünde Rus konsolosluğunda


Çerkes Soykırımı ve Sürgününün 152. yıl dönümü dolayısıyla Çerkes Dernekleri Federasyonu (Çerkes Fed) tarafından 21 Mayıs tarihinde Rusya Federasyonu’nun İstanbul Konsolosluğu önünde basın açıklaması yapılacak.

21 Mayıs’ta saat 21.00’de gerçekleştirilecek basın açıklamasıyla ilgili olarak Çerkes Dernekleri Federasyonu tarafından yapılan duyuruda, “21 Mayıs 1864 ve devamında yaşanan büyük trajediden sonra günümüze kadar geçen süreçte, emperyalist Çarlık Rusya’sının hukuki mirasçıları da aynı şekilde Kuzey Kafkasya halklarına sürgün ve soykırım politikaları uygulayarak sistemli bir şekilde bu halkları asimilasyona tabi tutmuş, yine bu halklar sürekli baskı ve zulüm altında yaşamak zorunda bırakılmıştır.

BUNUN ADI ’SÜRGÜN’ ’SOYKIRIM’

Çerkesler başta olmak üzere Kuzey Kafkasyalı halklar bu kadar zulmü ve acıyı yaşarken, medeni ülkeler bu duruma kayıtsız kalmış ve bu halklar yalnız bırakılmıştır.Bütün toplumlar ve ülkeler bilmelidir ki; Çerkesler soykırıma uğramıştır, anavatanlarından sürgün edilmiştir, mazlum ve mağdurdur. Çerkesler başta olmak üzere tüm Kuzey Kafkasya halklarına karşı uygulanan soykırım ve sürgünün sonuçları konunun muhatabı tarafından telafi edilmemiştir. Üç yüz yıl kadar süren özgürlük savaşlarında ve sürgün yollarında hayatını kaybeden atalarımızı anmak için, haklı taleplerimizi ve onurlu mücadelemizi tüm dünyaya yeniden haykırmak için, bize yapılanları unutmadığımızı, unutmayacağımızı ve asla unutturmayacağımızı göstermek için 21 Mayıs’ta Rusya Konsolosluğu önünde olacağız.

İNTİKAM İÇİN DEĞİL ADALET İÇİN

’İntikam Değil, Adalet İstiyoruz’ vurgusu ile çıktığımız bu anlamlı ve haklı yolda herkesi yanımızda olmaya, haklı taleplerimize destek çıkmaya, Çerkeslerin acısını paylaşmaya davet ediyoruz. Çerkes Soykırımının yıl dönümü olan 21 Mayıs’ta; vatandaşı bulunduğumuz ülkemiz yöneticilerinden, tüm siyasi parti liderleri ve üyelerinden, sivil toplum kuruluşlarından bu acıya açık ve net bir şekilde ’soykırım, sürgün’ demelerini bekliyoruz” denildi.

Kaynak: İHA