İstanbul’da Dzibe Muhammed Konseri


Şarkıları, müzikleri ve sesiyle Kafkasya ve diasporada büyük hayran kitlesine sahip, Kafkasya’nın büyük yıldızı Dzibe Muhammed, Tıj İlkay Misafirhanesi’nin davetlisi olarak, İstanbul’ da ilk kez sevenleriyle buluşuyor.

Tüm geliri Tıj İlkay Misafirhanesine aktarılacak programda;

Dzıbe Muhammed konseri,
Gınni müzik topluluğu müzikleri,
Diasporadan değerli müzisyenlerin şarkıları,
Dansları ile İTÜKAF ve
Mazenef Halk Dansları Topluluğu

yer alacak.

Konser, 27 Kasım Cuma Saat:20.30’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Bilet icin iletişim bilgisi:
05396866500
0216651008

Tıj İlkay Kimdir?

Tıj İlkay 1976 yılında doğdu. Dil, kültür ve tarih konularına küçük yaşlarından itibaren duyduğu ilgi, özellikle Çerkes dili, tarihi, kültürü ve müziği konusunda yoğunlaştı. İtükaf’ ın orkestrasına ve gelişmesine uzun yıllar büyük emek verdi. İstanbul’ da pek çok dernek ve dans topluluğu için müzisyenlik yaptı. Genç müzisyenlerin yetişmesine büyük katkıda bulundu. Anadolu’ da çalınan bazı Çerkes müziklerini mızıkadan akordeona taşıdı. Derlediği ve kompozisyonunu yaptığı müziklerin bir kısmı İtükaf tarafından sahnelenmektedir.


Tıj İlkay Ülker Adigey’ de yaşamak için hazırlık içerisindeydi. Belli aralıklarla Kafkasya seyahatleri yapmaktaydı. Maykop’ta vatandaşlık işlemlerini yürüttüğü günün akşamında, Maykop yakınlarında geçirdiği elim trafik kazası sonrası, 13.03.2013 tarihinde aramızdan ayrılarak Maykop’ ta defnedildi.

Tıj İlkay Dönüş Yolu Misafirhanesi;
Adigey’ e yerleşim ve vatandaşlık işlemleri yürütenlerin zorunlu “adres kaydı” ve uygun fiyatlı konaklama ihtiyacını karşılamak, yerleşimcilere dil ögrenimi, sosyal ve kültürel faaliyetlerle adaptasyonlarında destek olmak ve Maykop’ u ziyaret eden Kafkasyalılar için nezih ve sosyal bir konaklama ortamı sunmak için hayata geçirilen bir proje.

Misafirhane sadece Kafkasya kökenlilere hizmet vererek, misafirlerinin kendilerini evlerinde hissedebilecekleri bir ortamı oluşturmayı hedefliyorTıj İlkay’ın konaklama sorununa çözüm sağlamaya çalıştığı sırada vefatı, Maykop’taki dostlarının Tıj İlkay’ın adını Maykop’ta yaşatmak istemesi, Maykop’ta defnedilmesi sonrası uygun şartların oluşması gibi nedenlerle bu misafirhaneye isminin verilmesi Tıj İlkay Misafirhanesi Komisyonu tarafından kararlaştırılıyor.