Rus turistlerin bu yıl Antalya yerine Soçi’yi tercih


Kırım’ın ilhakı ardından Batı dünyası tarafından Rusya’ya yönelik uygulanan ekonomik yaptırımlar Rus turistlerin tercihlerini de etkilemeye başladı. Bu yıl iç turizm rezervasyonlarının arttığı Rusya’da tercih edilen bölgelerin başında Soçi geliyor.

Soçi Belediye Başkanı Anatoliy Pahomov’un yaptığı açıklamaya göre turizm sezonunun açılmasına az bir zaman kala Soçi’de paket turların neredeyse yüzde 90’ı dolmuş durumda. Soçi 2015 yılı içerisinde en az 5,5 milyon turist ağırlamayı hedefliyor.

Rus tursitlerin daha önceki yıllarda Antalya’yı tercih etmelerine ragmen bu yıl ekonomik kriz sebebiyle iç turizme ve Soçi’ye yöneldikleri bildiriliyor. Antalya’ya gelen Rus turist sayısında bu yıl yaklaşık yüzde 47’lik bir düşüş kaydedildi.

Turist artışını “Soçi halkının 100 yıllık hayali gerçek oldu, kent yıl boyu tatil mekanı oldu” diye yorumlayan Soçi belediye başkanı, kentteki kış turizmindeki doluluk oranının da yüzde 65 seviyesine geldiğini açıkladı.

2014 yılı Şubat ayında, tarihi Çerkesya’nın başkenti ve Çerkes Soykırımının sembol şehri olarak kabul edilen Soçi’de, Rusya tarafından Kış Olimpiyatları gerçekleştirilmişti. Dünyada Çerkeslerin yaşadığı bir çok ülkede gerçekleştirilen protesto gösterilerin de Çerkes kurumları olimpiyatları “soykırım olimpiyatları” olarak adlandırdılar.

Çerkes Soykırımının ardından 1864 yılında Rusya tarafından topraklarından sürülen Çerkesler şu anda dünyanın bir çok ülkesinde dağınık olarak yaşıyorlar.

Ajanskafkas