ÇDP’den Ahmet Hakan Coşkun’a Ziyaret

Çoğulcu Demokrasi Partisi Kurucu Genel Başkanı Kenan Kaplan ve Genel Başkan Yardımcısı Erol Karayel, gazeteci yazar ve tv program sunucusu Ahmet Hakan Coşkun’u CNN Türk binasında ziyaret ederek kendisini Çerkeslerin problemleri konusunda bilgilendirdi.

Wubıh bir ailenin çocuğu olan Ahmet Hakan Coşkun’dan ‘Çerkes halkının problemlerinin çözümü için bir irade ortaya çıkması ve bu iradenin toplumsallaştırılması’ çalışmalarında yardım isteyen Kaplan ve Karayel, bu yoldaki mücadelede Çerkeslerin yeterli medya desteğini alamadığını belirttiler. Görüşmede Kaplan ve Karayel, asimilasyon sürecinin Çerkesleri günden güne tüketirken devlet katında ve kamuoyunda konunun ya hiç bilinmediği veya görmezden gelindiği ifade edilerek, Türkiye’de Kürtler ve Aleviler dışındaki hiçbir grubun kimlik sorunlarının gündemde yer almamasının Çerkesleri ciddi şekilde rahatsız ettiğini dile getirdiler. Hiçbir siyasi partinin Çerkes sorunlarına sahip çıkmaması sebebiyle harekete geçerek diğer temsil edilmeyen halkların ve Çerkeslerin sesi olmak gayesiyle Çoğulcu Demokrasi Partisi’ni kurduklarını anlatan Kaplan ve Karayel, partilerinin Çerkes sorununu demokrasi ve insan hakları meselesi olarak ele aldığını belirttiler. ÇDP temsilcileri Kaplan ve Karayel, Ahmet Hakan Coşkun’dan medya vasıtasıyla sahip olduğu kamuoyu oluşturma gücünü Çerkesler için de kullanmasını isteyerek, bunun kendilerini ve mensup olduğu toplumu ziyadesiyle memnun edeceğini söylediler.

Anlatılanları ilgiyle dinleyen Ahmet Hakan Coşkun da, bunların yadırganacak talepler olmadığını, hak verilmesi için illâ ki bombalar patlaması gerekmediğini belirterek, talep edilen hususlarda elinden gelen yardımı yapacağını söyledi.

cdp.org.tr