Pamfilova: “Kafkasya’da en büyük sorun polis”


Ella Pamfilova Kafkasya Federal Bölge güvenlik güçlerini eleştirdi.

Kafkasya sakinlerinden gelen şikayetlerin neredeyse yarısı güvenlik ve soruşturma organları mensupları tarafından yapılan ihlallerle ilgili.

Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yetkilisi Ella Pamfilova, 16 Eylül’de Nalçik’te Kuzey Kafkasya Federal Bölge Cumhuriyetleri insan hakları yetkilileri koordinasyon toplantısı düzenledi.

Pamfilova’nın toplantı katılımcılarına anlattığına göre, bu yılın ilk sekiz ayında, Rusya ombudsmanına Kuzey Kafkasya vatandaşlarından 637 şikayet dilekçesi geldi. Şikayet dilekçelerinin yüzde 47’si ceza hukuku sistemindeki ihlallerle ilgili. Bunlar genellikle, soruşturma ve itiraf sürecinde yapılan ihlaller ve gözaltındaki şartlarla ilgili şikayetler.

Federal ombudsman, meslektaşlarına, antiterör operasyonları sonucunda verilen zararlarla ilgili konut ve mülkiyet tazminatlarının ödenmesi konusuna özel bir önem göstermelerini tavsiye etti.

Ella Pamfilova, “bu alandaki federal yasamanın düzenlenmesi gerektiğini” ifade etti ve konuyu bizzat takip edeceğini söyledi.

Regnum’un verdiği bilgilere göre, Elle Pamfilova, 15 Eylül’de Kabardey-Balkar’a bir ziyarette bulundu. Ülke Başkanı Yuri Kokov ile görüşmesinde Pamfilova, Kabardey-Balkar insan hakları yetkilisi Boris Zumakulov’un çalışmalarından bahsetti ve ülke yönetimine katkılarından ötürü teşekkür etti.

Kokov da, vatandaşların anayasal hak ve özgürlüklerinin korunmasında insan hakları kurumunun öneminin altını çizdi ve ülke vatandaşlarının menfaatleri alanında bundan sonra da işbirliğinin devam edeceğini söyledi.

Federal insan hakları yetkilisinin Nalçik ziyaretinin ülkedeki insan haklarının korunması konusundaki çalışmalarını hızlandıracağı ifade edildi.