Çevreci Vitişko’nun tahliye talebi reddedildi

Rusya’nın Kirsanovski ilçe mahkemesi çevre eylemcisi Yevgeni Vitişko’nun şartlı tahliye talebini reddetti.  

Tambov bölgesi, Kirsanovski ilçe mahkemesi 31 Martta Vitişko’nun erken şartlı tahliyesiyle ilgili başvuruyu görüşmeye başladı. 15 Nisan’daki duruşmada çevrecinin bulunduğu cezaevi yönetimi tutuklunun hal ve davranışları hakkında olumsuz rapor verdi. Bunun üzerine mahkeme tahliye talebini reddetti. Cezaevi yönetimi, çevrecinin sekiz kez cezaevi kurallarını ihlal ettiğini bunların yedisinde disiplin cezası aldığını açıkladı.

Kuzey Kafkasya Çevre İzleme örgütü üyesi Vitişko Haziran 2012’de, Krasnodar Valisi Aleksandr Tkaçev’in yazlığı olarak bilinen bölgenin etrafındaki çite hasar vermekle yargılandı. Aralık 2013’de Tuapse şehir mahkemesi hakkındaki şartlı tutukluluk kararının infaz edilmesine hükmetti.

Memorial insan hakları merkezi ve siyasi tutuklularla dayanışa birliği Yevgeni Vitişko’yu siyasi tutuklular listesine dahil etti, Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) de onu “vicdan mahkumu” olarak tanıdı.

Konuyla ilgili Af Örgütünün sitesinde önceki gün yer alan açıklamada örgütün Avrupa ve Orta Asya programları direktör yardımcısı Denis Krivoşeyev’in şu ifadelerine yer verildi: “Bir tutuklunun kıyafetini paylaştığı veya domatesleri önerilen şekilde doğramadığı için cezalandırılması saçmalıktır ve kesinlikle tutuklulara muamele konusundaki uluslararası standartlara aykırıdır. Cezaevi idaresinin baskılara son vermesi lazım. Yevgeni Vitişko’nun acilen ve koşulsuz serbest bırakılmasını istiyoruz”.

7 Nisan’da açlık grevine başlayan Vitişko’nun sağlık durumundan endişe edildiğini de belirten Af Örgütü, cezaevi yönetimine gereken sağlık hizmetinin sağlaması çağrısında bulundu.

Ajans Kafkas