Rusya Abhazya’ya üç yılda 9 milyar ruble ayıracak

Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Aleksandr Hloponin gazetecilere, Rusya’nın 2017’ye kadar Abhazya’ya 9 milyar ruble ayıracağı açıklamasında bulundu.

Rusya Federasyonu ve Abhazya sosyo-ekonomik işbirliği hükümetler arası komisyonunun toplantısının ardından yaptığı açıklamada Hloponin, “Finansman hacmi 2014’e göre arttı. Bu da iki ülke devlet başkanı arasında imzalanan anlaşma kapsamında, kamu çalışanlarının maaşlarının artırılması konusunda alınan sorumlulukların yerine getirildiğini gösteriyor. Yatırım programlarının yönü de değişiyor. Artık Abhazya ekonomisinin gelişimine ve böylece kendi bütçe gelirlerinin arttırılmasına daha fazla yatırım yapmamız gerektiğini biliyoruz” dedi.

Hloponin’in verdiği bilgilere göre, Abhazya’da yatırım programlarının ilk etabı 2014’de sona erdi. Planlanan 55 hedeften 54’ü yerine getirildi, biri ise bu yıl sonuna kadar tamamlanacak. Yatırım programlarının ikinci etabında 30 kuruluşa finansman sağlanması planlanıyor.

Rusya’nın, Abhazya Cumhuriyetinin sosyo-ekonomik gelişimine destek planı çerçevesinde yaklaşık 11 milyar ruble kullanıldı. 2010-2014 yılları arasında Rusya’nın yardımları ile Abhazya’da 160 yapı yeniden inşa edildi.

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas