Kabardey-Balkar ve Tataristan işbirliği anlaşması imzaladı


Kabardey-Balkar Devlet Başkanı Yuri Kokov ile Tataristan Devlet Başkanı Rustam Minnihanov Nalçik’te ekonomi, bilim-teknik, sosyal ve kültürel alanları kapsayan bir işbirliği anlaşması imzaladı.  

Tataristan’ın Rusya’nın en gelişmiş bölgelerinden biri olarak Kabardey-Balkar’a çok şey verebileceğini ifade eden Kokov’a göre, Tataristan e-hizmetler ve yürütme organlarının etkin faaliyetleri konusunda zengin bir çalışma tecrübesine de sahip.

Kabardey-Balkar’ın da tarım üretimi ve tarım ürünlerinin nakliyesi konusunda işbirliği önerisinde bulunabileceğini, röntgen cihazlarının Tataristan’a ulaştırılmasına hazır olduklarını ifade eden Kokov “Turizmin gelişimi, tatil ve tedavi organizasyonları da karşılıklı çıkarlarımız için uygun. Bizler turistik altyapının gelişimi konusunda da işbirliğine hazırız” dedi.

Tataristan Devlet Başkanı Rustam Minnihanov son zamanlarda iki cumhuriyet arasındaki ticaret cirosunun 1,4 milyar rubleye ulaştığını, ancak iki bölgenin de potansiyelinin bunun çok daha üzerinde olduğunu belirtti. Tataristan’ın Kabardey-Balkar’a yük araçları ve tarım teknik araçlarını tanıtmayı, yenilikçi altyapıların oluşturulması konusundaki tecrübelerini paylaşmayı düşündüğünü ifade eden Minnihanov “Sizin sağlık cihazları üretiminiz var, bizim de eğitim veren sağlık merkezlerimiz var” dedi.

Minnihanov ayrıca, federal düzeydeki bazı sorunların çözümü konusunda da güç birliği yapmanın önemine değindi.