Kafkas Vakfı sözlü tarih projesini tanıttı

Kafkas Vakfı’nın “Köklerini Arayan Fidan” sözlü tarih çalışması tanıtım toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi.

Kafkas Vakfı konferans salonunda düzenlenen etkinlikte Ketse Yasin Durmaz’ın “Zamanın Anlattıkları” belgeselinin gösterimi de yapıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Gençlik Projeleri 2014 kapsamında desteklenen “Köklerini Arayan Fidan” sözlü tarih çalışmasında yer almak isteyenler gönüllüler için başvurular başladı. Kafkas Vakfı yönetim kurulu üyesi ve genel koordinatörü Ebubekir Kızık tarafından, 28 Şubat’taki proje tanıtım toplantısında verilen bilgilere göre, başvurular 14 Mart’a kadar devam edecek, ardından projede yer alacak gönüllüler eğitim sürecinden geçecek.

Uzmanlar tarafından teorik ve metodolojik sözlü tarih eğitimi, kamera çekim teknikleri ve Kafkas diasporası hakkında dersler yapılacak. Bu alanda benzer çalışmalarda bulunmuş sivil toplum adamları bilgi, tecrübe ve diasporanın yaşadığı farklı bölgelerin ayırıcı özellikleri ile toplumun hafızasında yer etmiş olaylar ve kişiler hakkındaki birikimlerini paylaşacak. İki haftada bir yapılacak derslerden sonra saha çalışmasına başlanılacak.

“Köklerini Arayan Fidan” sözlü tarih projesinin tanıtım toplantısının davetlilerinden, daha önce benzer çalışmalara imza atmış olan Şamil Yaşba “Sözlü tarih çoğu zaman akademik çalışmaların ulaşamadığı yerlere ulaşır. Farklı bölgelerde yapılan çalışmalar da farklı tecrübeleri, farklı hikayeleri ile birbirini tamamlar. Ümit ediyorum ki, bu çalışma bizim ulaşamadığımız dipnotlara ulaşır” dedi. Yaşba, Kafkas Vakfı’nın projesine her türlü desteği vermeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Sözlü tarih projesi tanıtımının ardından Ketse Yasin Durmaz’ın Zamanın Anlattıkları belgeselinin gösterimi yapıldı. Ketse Yasin büyük ilgi gören belgeselinin hazırlık ve yapım aşaması hakkında bilgi verdi, büyüklerle görüşmelerinden belgeselde yer almayan renkli örnekler sundu.

Belgeselin bütün gösterimlerinin CD gelirleri Adıgey Cumhuriyetinin başkenti Maykop’ta yapılan Tıj İlkay misafirhanesine bağışlanıyor.

Zamanın Anlattıkları belgeselinin bir sonraki gösterimi 6 Mart’ta Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde yapılacak.

“Köklerini Arayan Fidan” sözlü tarih çalışması katılım formu için tıklayınız.

Ajans Kafkas