Çerkes Soykırımı Rusya Federasyonu Konsolosluğu Önünde Protesto Edildi

Çerkes Soykırımı'nın 150. yılında Çerkes Dernekleri Federasyonu'nun yaptığı çağrıyla Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen çerkesler Rusya Federasyonu Konsolosluğu'na yürüyerek soykırım ve sürgünü protesto etti.

Saat:20.00'da Galatasaray Meydanı'nda toplanan kalabalık bayrak ve pankartlarla Rusya Federasyonu Konsolosluğu'na doğru kortej halinde yürüyüşe geçti. "Katil Rusya Kafkasya'dan Defol" , "21 Mayıs Direnişin Günüdür", "Çerkesya Rus Toprağı olmayacak", "Soykırımın Hesabı Sorulacak" sloganları atan topluluk, ıslık ve alkışlarla da tepkisini gösterdi.

Rusya Federasyonu Konsolosluğu önünde 150. yıl sebebiyle 150 meşale yakan grup, bir süre slogan atmaya burada da devam etti.

Daha sonra basın açıklamalarına geçilerek Çoğulcu Demokrasi Hareketi adına Kenan Kaplan 1864 yılının 21 Mayıs'ında soykırıma uğratılan Çerkes halkının Osmanlı topraklarına sürüldüğünü, bu soykırım nedeniyle bugün Çerkes halkının, dünyanın 40 ülkesinde anavatanlarından uzaklarda, dillerini, kültürlerini, kimliklerini kaybetme riskiyle, varlık mücadelesi vermekte olduğunu kaydetti. Çerkes soykırımını dünya gündemine getirerek anavatanları ile ilgili tarihsel haklarını talep ettiklerini belirten Kaplan, "Çerkes soykırımını yapan Çarlık Rusya'sıdır. Çarlık Rusya'sının tarihi mirasçısı ise Rusya Federasyonu'dur. Bu nedenledir ki, Rusya Federasyonu soykırımı kabul ederek Çerkes halkından özür dilemeli, uluslararası hukuk normlarının gerektirdiği tüm yükümlülüklerini yerine getirmeli, Çerkesya'nın yeniden Çerkes vatanı olmasının zeminini oluşturmalıdır" diye konuştu.

Kenan Kaplan'ın yaptığı açıklama sonrası Çerkes Dernekleri Federasyonu adına açıklama yapmak üzere konuşan Nusret Baş, şunları söyledi: “ Bugün , 150 yıl önceki olayları gündeme getirerek sanılmasın ki intikam duyguları içindeyiz. Hayır, biz sadece adaletin peşindeyiz. Biz sadece toprakları çiğnenmiş, vatanından kovulmuş, yok oluşun eşiğine getirilmiş bir halkın varlığını devam ettirebileceği şartların sağlanmasını istiyoruz. Çarlık Rusya'sının Çerkeslere uyguladığı katliam, Birleşmiş Milletler'in kabul ettiği ve cezalandırılmasını öngördüğü soykırım tanımına bire bir uymaktadır. Artık dünyanın bütün medeni insanları kabul ediyor ki, soykırım bir insanlık suçudur. Bilsinler ki, yaralarımızdan hâlâ kan sızıyor ve unutmamız mümkün değil. Bilsinler ki, gelecek nesillerimizi de bu davanın mirasçısı yapacak, unutmayacağımız gibi, unutturmayacağız da! Ulusal haklarımız teslim edilinceye kadar mücadelemizi devam ettirecek, uluslararası alanı da kapsar şekilde yaygınlaştıracak ve her yerde halkımızın ve kültürümüzün katillerinin peşinde olacağız."

Protesto gösterisinin sonunda, Rusya Federasyonu Başkonsolosluğu önüne siyah çelenk bırakıldı.

AjansKafkas