Nalçik’te Kafkasya sürgünü anıtına saldırı


Kimliği belirsiz kişiler Kabardey-Balkar Cumhuriyeti başkenti Nalçik’te, Kafkasya sürgünü anıtına hakaret içeren ifadeler yazdı.

Nalçikli Astemir Şebzuho, “Jivoy Jurnal”de, anıt üzerindeki hakaret yazılarının 24 Mart’ta görüldüğünü yazdı.

Şebzuho’nun ifadesine göre, anıtta “Kabardeyler, Aptallar, Adıgeler, Türkiye’ye gidin” yazısı bulunuyor. Anıttaki, hayatını kaybedenlerin bilgisini veren yazı ve rakamlar da boya ile kirletildi.

Aktivist Şebzuho konuyla ilgili Nalçik belediyesine başvurdu ve oradan 15 dakika içinde anıtı temizlemeleri için iki çalışan gönderildi. Şebzuho, “Bisiklete biniyorum ve 15 dakika sonra anıtın önüne geliyorum. Orada Nalçik belediyesindeki iki çalışanı görüyorum. Ellerinde bıçak ve bezlerle anıtta yazılı olan şeyleri silmeye çalışıyorlar. Gerçekten hemen müdahalede bulundular” diye yazdı.

Şebzuho, bundan sonra, anıtın korunmasını sağlamak istediğini kaydetti. Aktivist Şebzuho, “Salı günü belediyeye anıtın bulunduğu bölgeye 2-3 kamera konulması için başvuracağım. Bana söylendiğine göre, daha önceden de bu anıta saldırılmış. Benim atalarımın anıtının kime ne zararı var ki?” diye soruyor.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Nalçik idaresi veya emniyetten konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.