Sağlık hizmeti Suriyeli Çerkesler’e ücretsiz


Adıgey’de, Suriyeli Çerkesler için sağlık hizmetlerinin ücretsiz olmasına karar verildi.

Rusya Sağlık Bakanlığı, 2016’dan itibaren, yabancılara göçmen statüsünün verilebilmesi için gereken evrakların ücretli olmasına karar verdi. Bu evraklar, toplamda 3 bin ruble tutuyor. Savaştan kaçan Suriyeli vatandaşlar için ise bu rakam büyük bir meblağ.

Adıgey Milli İşler, Yurttaşlar ve Medya ile İlişkiler Komitesi’nden yapılan açıklamaya göre ise, bu konu Suriye’den Adıgey’e gelen yurttaşlara destek çalışmaları koordinasyon komisyonu toplantısında ele alındı.

Adıgey Sağlık Bakanı Rustem Meretukov, “Kurumlar arası komisyonun kararına uygun olarak Suriyeli mültecilerin sağlık kontrollerini, bu insanların zor durumlarını göz önünde bulundurarak, ücretsiz olarak gerçekleştireceğiz” açıklamasında bulundu.

Adıgea Today’in verdiği bilgilere göre, savaştan kaçan Suriyeli geri dönüşçüler, Adıgey’e Mayıs 2012’de gelmeye başladı. Adıgey Geri Dönüşçüler Adaptasyon Merkezi bilgilerine göre, Suriye’deki savaşın başından beri Adıgey’de 145 aile yani 600’den fazla kişi bulunuyor. Adıgey’de şu anda Türkiye, Suriye, Ürdün, İsrail ve Avrupa’dan tarihi vatanlarına dönüş yapmış olan 1,6 bin Adıge yaşyor. Geri dönüşçülerin yarısından fazlası Maykop’ta oturuyor. Geri kalanı ülkenin farklı bölgelerinde, daha çok da Tahtamukay bölgesinde yaşıyor.