Adıgey’de “Çerkes Filmleri Haftası” tanıtıldı


Adıgey’de bugün yapılan Rusya Film Yılı’nın açılış töreninde, Çerkes Filmleri Haftası’nda gösterilecek filmlerin fragmanları sunuldu.

Törene Adıgey Kültür Bakanı Muhamed Kulov, Film Yapımcıları Birliği Adıgey Başkanı Askarbi Nagaplev, aktörler, kültür ve sanat adamları katıldı.

Çerkes Filmleri Haftası tanıtımında, Çerkes film yapımcıları, Kabardey-Balkarlı yönemtenler ve diasporadaki yönetmenlerin filmlerinden fragmanlar sunuldu. Filmlerin tamamı gerçekleştirilecek projede izlenebilecek. Çerkes Filmleri Haftası projesinin Ekim 2016’da Adıgey’in 25. yıldönümünde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Adıgey’de Film Yılı çerçevesinde geniş çaplı programlar gerçekleştirilecek. Ücretsiz sinema gösterimleri, tanınmış aktörlerle eğitim kurumlarında görüşmeler, yaz tatillerinde çocuk filmlerinin gösterimi ve başka birçok program.

Törenin açılışını Adıgey Kültür Bakanı Muhamed Kulov yaptı ve Rusya Film Yılı açılışına gelen herkese teşekkür etti. 12 ay boyunca Adıgey’in başkentinde izleyicilere Çerkes yönetmenler tarafından farklı yıllarda çekilmiş olan filmler gösterilecek. Bunlar “Çerkesya”, “Mısır’ın Çerkes Sultanları”, “Alacakaranlık Umudu”, “Çerkes” ve “Sevme Hakkı”. Bunların yanında Çerkes yönetmenler Aleksandr Sokurov ve Vladimir Vorokov’un çalışmaları da gösterilecek.

Natpress’in verdiği bilgilere göre, tanıtımda, Adıgey Radyo Televizyon Kurumu baş rejisörü Bramhan Gaziyev, “Bu yılı çok yoğun geçirmeyi planlıyoruz, farklı haftalar olacak: çocuk-genç filmleri haftası, Adıge ve Çerkes filmi haftası, Sovyet ve Rusya film haftası gibi. Eski filmlerin gösterimi, tanınmış yönetmen ve aktörlerle buluşmalar olacak” açıklamasında bulundu.