Adıge Cumhuriyeti Başbakanı İnegöl'de


Adigey Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Kumpil Murat Karaybiyeviç, beraberindeki heyetle birlikte İnegöl’e gelerek Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ziyaret etti. 

Kaymakam Ali Akça, Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İTSO Başkanı Metin Anıl, Adigey Başbakanı Kumpil Murat Karaybiyeviç ve beraberindeki heyetle Orhan İnegöl köftecisinde bir araya geldi.

Yemeğin ardından bir konuşma yapan Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Biz bir ay önce heyetle Adigey’e gittik. Tahtamukay valisiyle birlikte ziyaretler yaptık. Maykop’a gittik. Cumhurbaşkanı ile bir araya geldik. Bazı geziler yaptık. Tahtamukay’da park projesini hayata geçireceğiz. Bize bir ay sonra geleceklerini söylediler” dedi.

ADİGEY’İN AĞABEYİ İNEGÖL

Adigey Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Kumpil Murat Karaybiyeviç ise, “Rusya federasyonu bünyesinde özerk cumhuriyetiz. Biz aslında son yıllarda şehirlerimizi geliştirmek için stratejik plan yaptık. O plana göre önceliklerimiz var. Geleneksel iş alanları gıda ürünleri üretmek, daha sonra o ürünlerin konserve yapılması gibi. Önceliklerimiz devam ediyor, daha modern daha teknolojik yerler istiyoruz. Bunun için de yabancı yatırımcı gerekiyor. Yabancı yatırımcı için ona göre altyapı yapmak lazım. Yasal çalışmalar yapıldı. Altyapının büyük kısmı tamamlandı. Turizmi geliştirmek istiyoruz. Çünkü iklim buna elverişli. Bizim çok ılımlı bir iklim. Doğası güzel. Ekolojisi bozulmadı. Adigey cumhuriyetinin burada İnegöl’de bir ağabeyi olduğunu düşünüyoruz. Alinur Aktaş’tan noksanlarımız varsa tecrübelerinden yararlanmak isteriz. Çok sıcak bir karşılamaydı.” Dedi.

ADİGEYLİLER İÇİN YAPACAK ÇOK ŞEY VAR

Kaymakam Ali Akça’da, “Türkiye cumhuriyeti kurulmadan önce Osmanlı İmparatorluğu ve Selçuklu Devleti vardı. İçinde bulunduğumuz İnegöl hem Selçuklu devletine başkentlik yapmış İznik ilçesine çok yakındır. Hemde Osmanlının ilk filizlendiği Söğüt ve Domaniç’e yakındır. Dolayısıyla İnegöl imparatorlukların mirasını kendi bünyesinde bir şekilde toparlamıştır. Bu mirasında İnegöl’e kazanımı evrensel düşünen insanların İnegöl’de bir şekilde buluşması olmuştur. Bu insanlar üretmenin en büyük güç olduğunu bir şekilde bilen insanlar. İnegöl ilçe ölçeğinde olmasına rağmen ekonomik ve üretimsel potansiyeli birçok ilinde önündedir. İnegöl girişimci kültürü sayesinde Anadolu’nun 4 bir yanından gelen insanlara ekmek kapısı olmuştur. Kafkaslardan balkanlardan gelen kardeşlerimize de yurt olmuştur. Girişimcilik kültürü anlamında Adigeyli kardeşlerimize İnegöl’ün yapabileceği çok şeyin olduğunu düşünüyorum.” dedi.