HDP'nin Çerkeslerle ilgili Araştırma Önergesi TBMM GK reddedildi

HDP'nin, Çerkeslerin sorunlarıyla ilgili verdiği Araştırma Önergesi TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

HDP, önerisini önce TBMM Danışma Kurulu'na sundu ancak burada bir uzlaşma sağlanamaması üzerine önerisiyi TBMM Genel Kurul'una taşıdı. Öneri üzerinde konuşan HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, Çerkeslerin tarih boyunca acımasız savaşlara karşı bağımsızlıklarını ve ülkelerini korumak zorunda kaldığını belirterek, Çerkeslerin 19. yüzyıl ortalarındaki yenilgilerinden sonra yabancı topraklara sürgün edildiğini, bunun modern zamanların en büyük sürgünü olduğunu anlattı.

Dora, Çerkeslerin büyük bölümünün sürgünlerde yok olduğunu ifade ederek, yaşadıklarının "Soykırım" olduğunu savundu. Sürgün ve yer değiştirme politikalarının uzun süre devam ettiğini belirten Dora, "Birçok Kafkas dili bu topraklardaki dayatmalar nedeniyle yok oldu ya da can çekişir halde. Çerkesler, Cumhuriyet'in kurulma sürecinde Anadolu'da eşit vatandaş olarak kendi kimliklerini koruyamamış, dil ve kültürlerini yaşayamamışlardır, inkar ve asimilasyon politikalarının kurbanı olmuşlardır. 40 ayrı ülkede yaşamını sürdüren Çerkeslerin en büyük bölümü Türkiye'dedir. Türkiye Çerkeslerinin sorunlarının giderilmesi için düzenleme yapılmalı" dedi.

AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, öneri aleyhinde yaptığı konuşmada, Dora'nın sözlerine katıldığını, 1 milyon insanın soykırıma uğradığını ve Osmanlı topraklarına sürgün edildiğini belirterek, geçen yıl Soçi'de kış olimpiyatlarının yapılmasının Çerkesler için acı olduğunu söyledi. Çerkeslerin aynı vatandaşlık haklarına sahip olduğunu ifade eden Özel, Meclis'in gelecek hafta çalışmalarını sona erdireceğini hatırlattı.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de getirdikleri önerilere iktidarın "katılıyoruz ama zamanımız kalmadı" demesinin ayıp ve ciddiyetten uzak olduğunu savunarak, "13 yıldır iktidarda olduğunuzun farkında değil misiniz. Çerkeslerin sorunlarını buraya getirirken, aslında 13 yıldır bu sorunlarla ilgili bir şey yapmadığınızı teşhir ediyoruz. Soçi Olimpiyatları'nı boykota da davet ettik. Keşke o zaman gerekli tavrı gösterseydiniz" diye konuştu.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, 130 yıl önce yaşanan olaya işaret ederek, tarihte yaşanmış olayların istismar konusu yapılarak siyasetçilerin kesin hüküm vermesine karşı olduklarını söyledi. Çerkeslerin kaderinin Osmanlı-Rus savaşı ile değiştiğini kaydeden Öztürk, 1,5 milyon Çerkesin doğduğu toprakları terk etmek zorunda bırakıldığını ifade etti.

Çerkes Ethem ile ilgili okul kitaplarında yer alan bazı ifadelerin Çerkes toplumunu üzdüğünü ve incittiğini belirten Öztürk, tarihte yaşanan olayların esiri olmadığını, tarihi tarihçilere bırakarak ileriye baktığını, kin ve nefret beslemeyip hakları için silaha başvurma yolunu seçmediğini söyledi.

Konuşmaların ardından HDP'nin Çerkes Sorunlarının araştırılması önerisi TBMM Genel Kurulu’nda reddedildi.

AjansKafkas