UKRAYNA PARLAMENTOSUNA ÇERKES SOYKIRIMINI TANIMA BAŞVURUSU


Ukrayna Cumhurbaşkanı Ekselansları Sayın Petro Poroşenko;
Ukrayna Parlamentosu Başkanı  Ekselansları Sayın Aleksandr Turçinov;
Ukrayna Başbakanı Ekselansları Sayın Arseniy Yatsenük;

Başvuru Konusu : Rusya İmparatorluğunca gerçekleştirilen Çerkes Soykırımının Tanınması Talebidir.

18 ve 19. yüzyıllarda, biz Çerkes Halkı’na karşı, vatanımız Çerkesya topraklarını ele geçirmek amacıyla, Rusya İmparatorluğu tarafından, Çerkes Halkı’nın çok büyük bir çoğunluğunun yok edildiği bir soykırım gerçekleşmiştir. Geride kalanlar ise, topraklarından zorla çıkarılarak, toplu şekilde sürgün edilmiş, bu sürgün sırasında da, Rusya İmparatorluğu’nun planladığı gibi yüz binlerce insan ölmüştür. Rusya İmparatorluğu’na, “Çerkesler değil, Çerkeslere ait topraklar lazım” idi.

Sürgün olayları, 1864 yılından sonra da farklı bahaneler ve görünümler ile devam ettirilmiş, bir biçimde eski yurdunda kalmayı başarmış olan bir avuç Çerkes’in bile vatanlarını terk etmeleri için her türlü baskı uygulanmıştır. Buna ilişkin belgeler arşivlerdedir, ayrıca bizzat görgü tanıkları tarafından yayınlanmış belgeler de vardır.

Bugün, Çerkes Halkı’nın sadece onda biri, 700.000 civarında bir nüfus, tarihi Çerkesya’nın ufak bir parçası olarak nitelenebilecek olan parçalı topraklarında dağılmış ve bölünmüş bir şekilde yaşamaktadır.  Çerkes Halkı, tek bir halk olmasına rağmen, Sovyet yönetimi ve onu izleyen Rusya Federasyonu yönetimi tarafından birbirinden kopuk, farklı siyasi birimlerde, sanki farklı halklarmış gibi farklı adlandırmalarla ve birbirlerinden izole edilmiş bir şekilde yaşamaya mahkum edilmiştir.

Günümüzde, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü nedeniyle, Çerkes nüfusunun % 90’ı kendi toprakları dışında, dünyanın elliden fazla ülkesine dağılmış olarak yaşamak zorunda bırakılmıştır. Sürgünde yaşayan Çerkeslerin, bir temel insan hakkı olarak, “yerli bir halkın kendi vatanı ile ilişki kurma hakları” yok ölçüsünde kısıtlı tutulmaktadır. Rusya Federasyonu, sürgündeki Çerkeslerin, Çerkesya topraklarına dönmesini, acil insani nedenlerle olsa dahi, reddetmektedir. Suriye’de devam etmekte olan iç savaşta, iki ateş arasında kalan ve savaşın bütün acılarını hala yaşamakta olan Çerkesler’in, kendi topraklarına ölüm tehlikesi sebebiyle dönme talepleri, Rusya Federasyonu tarafından dikkate dahi alınmamıştır.

Ayrıca “Çerkes Sorunu”nu, tamamen demokratik, hukuki ve barışçıl yollarla dillendiren Çerkes aktivistler gözaltına alınmış, taciz edilmiş ve açık ya da kapalı şekillerde tehdit edilerek baskı altına alınmıştır. Söz konusu durum çeşitli formlarda hala devam etmektedir.

Rusya Federasyonu’nun birimleri olan Kaberdey-Balkar Cumhuriyeti Parlamentosu, 7 Şubat 1992 tarih ve (№977–XII-B) sayılı kararında ve Adıgey Cumhuriyeti Parlamentosu, 29 Nisan 1996 tarihli ve 64-1 numaralı kararında, Rus-Çerkes Savaşı sırasında Çerkeslere karşı bir soykırım yapıldığını kabul ederek kınamışlardır, ve Rusya Federasyonu’nun Çerkes Soykırımı’nı kabul etmesini talep etmişlerdir.  

Gürcistan, 20 Mayıs 2011 tarihinde, Çerkes Halkı’nın talebi üzerine, Parlamentosu’nda aldığı bir karar ile Çerkes Soykırımı’nı tanıyan Birleşmiş Milletler üyesi ilk ülke olmuştur.

Gürcistan Parlamentosu tarafından alınmış olan bu karara göre, Rusya İmparatorluğu,  1763-1864 yılları arasında gerçekleşen savaş süresince Çerkeslere karşı etnik temizlik yapmış ve Çerkeslerin topraklarına başka etnik grupları (Rus nüfusu) devlet eliyle getirip yerleştirmiştir. Sivilleri cezalandırma amacı güden askeri faaliyetlere girişerek, bağımsız gözlemcilere göre, Çerkes nüfusunun önemli bir bölümünü tamamen yok etmiştir. Yapay olarak açlık yaratmış, sivil nüfusa yönelik bulaşıcı hastalıkları yaymıştır.

Gürcistan Parlamentosu, 18 Ekim 1907 tarihli IV no’lu Hague Sözleşmesi ve 1948 tarihli Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ne göre, Çerkeslere karşı icra edilen fiillerin soykırım olduğunu açıklamıştır.

Çerkes Sorunu, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü neticesinde ortaya çıkmış bir sorundur ve bu sorunu çözme yükümlülüğü altındaki ülke Rusya Federasyonu’dur. Çerkes Sorunu hakkında, 21.yüzyılda bile Rusya İmparatorluğu’na ait argümanlarla hareket eden Rusya Federasyonu’nun, aslında diğer bütün konularda da aynı şekilde hareket ettiği, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü içinde yer alan Kırım’ı işgal etmesiyle ve Ukrayna’nın doğusunda yaşayan Rusça konuşanlara yönelik baskılar bulunduğu gibi asılsız  bahaneler öne sürerek aslında bütün bir Ukrayna’yı işgal etmeyi hedeflemesiyle gün yüzüne çıkmış bulunmaktadır. Bir eski çağ alışkanlığı olan “fütuhat-toprak işgal ederek büyüme” düşüncesi, Rusya Federasyonu tarafından, üstelik bütün dünyayı da hayretler içerisinde bırakarak,  modern çağa taşınmıştır.

Biz, Çerkes Halkı, 1864 yılında, Rus İmparatorluğu’nun ülkemiz Çerkesya’yı işgal etmesiyle, Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’yı işgal etmesi arasında bir farkın olmadığına inanmaktayız. Bu nedenle Ukrayna Devleti’ni ve Ukrayna Halkı’nı haklı mücadelelerinde desteklemekteyiz. Ukrayna Devleti ve Halkı ile dayanışma, Çerkes Halkı için son derece önemli ve değerlidir.

Yukarıda belirttiğimiz sebeplerden dolayı, Ukrayna’nın Çerkes Soykırımı’nı tanımasını, Yüksek Makamlarınızdan talep ederiz.   

Saygılarımızla arz ederiz.

Başvuru sahipleri;
 1. 1- HAPİ CEVDET YILDIZ- BANDIRMA/TÜRKİYE,  Tarihçi, Araştırmacı, Cherkessia.net sitesi yazarı.
 2. 2- MAHMUT Bİ- BURSA/TÜRKİYE, Tarihçi, Araştırmacı, Cherkessia.net sitesi yazarı.
 3. 3- KHUADE ADNAN – MAYKOP/RUSYA FEDERASYONU, Esnaf, Çerkesya Yurtseverleri Çerkesya Temsilcisi.
 4. 4- ADEL BASHQAWI – ÜRDÜN, Çerkes Aktivist, Çerkes Diasporası.
 5. 5- IYAD YOUGHAR- AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, Uluslararası Çerkes Konseyi Başkanı.
 6. 6- AÇUMIJ HİLMİ ÖZEN- MAYKOP/RUSYA FEDERASYONU, Cherkessia.net sitesi yazarı.
 7. 7- KUBE NURHAN FİDAN – İSTANBUL/TÜRKİYE, Cherkessia.net sitesi yazarı- Çerkesya Yurtseverleri eş sözcüsü.
 8. 8- ŞALAXHO RAGIP METE - SAKARYA/TÜRKİYE, Öğretmen, Çerkesya Yurtseverleri eş sözcüsü.
 9. 9- HABRAÇÖ MURAT ÖZDEN -İSTANBUL/TÜRKİYE, Maltepe Çerkes Derneği Başkanı.
 10. 10- DJANÇATE AYKUT ŞAHİN- KÖLN/ALMANYA, Köln Adığe Xase- Çerkes Kültür Derneği Başkanı.
 11. 11- HUŞT SEMİH AKGÜN – İSTANBUL/TÜRKİYE, Yazar, Çerkesya Yurtseverleri Aktivisti.
 12. 12- Dr. ÖMER AYTEK KURMEL -İSTANBUL/TÜRKİYE, Araştırmacı - Cherkessia.net sitesi yazarı.
 13. 13- ZOHER THAWCHO -İSRAİL/KFAR KAMA, Çerkes Kültür Merkezi.
 14. 14- Dr. KARDEN MURAT YILDIRIM - İSTANBUL/TÜRKİYE, Avukat, Çerkesya Yurtseverleri eş sözcüsü.
 15. 15- JADE WUMAR DENİZ - SAKARYA/TÜRKİYE, Cherkessia.net sitesi Editörü.
 16. 16- ÇUŞHA WUMAR- İZMİR/TÜRKİYE, Filolog, Cherkessia.net  sitesi yazarı.
 17. 17- BALKAR SELÇUK- VAN/TÜRKİYE, Öğretim Görevlisi- Yazar.
 18. 18- GINA HABOUKH -AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ,Çerkes Diasporası, Aktivist.
 19. 19- HATKO EROL ANAR - BREZİLYA,  Romancı, Cherkessia.net sitesi yazarı.
 20. 20- TSEY Eşref BAŞ -TÜRKİYE/SİNOP, Heykeltraş, Ressam.
 21. 21- THATL SACİT TUNÇ- İSTANBUL/TÜRKİYE, Maltepe Çerkes Derneği, Yönetim Kurulu Üyesi.
 22. 22- ZACK BARSIK, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ,Çerkes Diasporası, Aktivist.
 23. 23- HATX YALÇIN KARABULUT- İSTANBUL/TÜRKİYE, Maltepe Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Üyesi.
 24. 24- ŞOGEN FARUK ARSLANDOK -İSTANBUL/TÜRKİYE, Bankacı.
 25. 25- HAXHU KOCHAS-İSRAİL, “Özgür Çerkesler” Başkanı. 
 26. 26- ŞEWLOK ERDİNÇ ÜNSALAN - K.MARAŞ/TÜRKİYE, Cherkessia.net sitesi yazarı.
 27. 27- THAĞUŞE EMRE AKCAN -SAKARYA/TÜRKİYE, Çerkesya Yurtseverleri Aktivisti.
 28. 28- KALEKUTE ENVER SAĞLAM - İSTANBUL/TÜRKİYE, Yazar,  Adıge Khase- Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Üyesi.
 29. 29- MIQOD NAHİDE DEMİR AYBAT – KONYA/TÜRKİYE, Konya Çerkes Derneği Başkanı.
 30. 30- ŞAŞ’E ASLAN – MAYKOP/RUSYA FEDERASYONU, Gazeteci, Natpress.info Genel Yayın Yönetmeni.
 31. 31- TSEY YILMAZ DÖNMEZ- AMASYA/TÜRKİYE, Adıge Dil Derneği Başkan Yardımcısı.
 32. 32- HAK’AŞE ERKAN BATIR-KAYSERİ/TÜRKİYE, Avukat, Gusips.net Yazarı.
 33. 33- RADIO ADIGA-KFAR KAMA/ISRAİL, Çerkes Diasporası.
 34. 34- JUSTICE FOR NORTH CAUCASUS GROUP

http://www.cherkessia.net/bakisacimiz.php?id=3371