7 Türkiyeli Çerkes sınır dışı tehlikesiyle karşı karşıya


Rusya Federasyonu Federal Göç Hizmeti Kabardey-Balkar Cumhuriyeti İdaresi, Türkiye vatandaşı yedi Çerkesin geçici ikamet izinlerini, göç yasası ihlali suçlaması ile iptal etti.

Kabardey-Balkar Federal Göç İdaresi temsilcisi, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “İncelemeler sürecinde Rusya göç yasasında bazı ihlaller tespit edildi. Bu ihlaller, verilen geçici ikamet izinlerinin iptalini gerektiriyor” açıklamasında dedi.

Göç idaresinin verdiği bilgilere göre, Türkiyeli Çerkeslerin ikamet izinlerinin iptalinin sebebi, ikamet adreslerinin yanlış bildirilmesi.

Federal Göç Hizmeti temsilcisi, “Buna bağlı olarak, Rusya Federasyonu’nda geçerli 16 geçici ikamet izni ve 10 sürekli ikamet izninin iptali kararı alındı. Bunların yedisi Çerkes” açıklamasında bulundu. Ayrıca, diğer ülkelerden gelen yurttaşların Rusya Federasyonu’na yerleşmesini kolaylaştıran programın, Kabardey-Balkar’da henüz onaylanmadığını belirtti. Bu sebeple, Türkiyeli Çerkesler de genel göç yasası maddelerine tabi tutuluyor.

Dünya Çerkes Birliği Başkan Yardımcısı Aslan Bersekov, geri dönüşçü Çerkeslerin ikamet adresi olarak gösterdikleri yerler ile yaşadıkları adreslerin aynı olmadığını, bunun göç yasasının ihlali olduğunu söyledi. Bersekov, “Şu anda meselenin çözümü için uğraşıyoruz. Kimsenin gerçekten sınır dışı edileceğini düşünmüyorum” dedi.

Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezi Başkanı Valeri Hatajukov da Başkan Yuri Kokov’a bir mektup gönderdi ve sınır dışı işlemlerinin engellenmesi ve duruma müdahale edilmesi talebinde bulundu.

Hatajukov, mektubunda, göç hizmeti idaresinin, Türkiye vatandaşı olan bir grup Adıgey’i, Kabardey-Balkar’dan sınır dışı etmek için belgelerini hazırladığını yazdı.

Mektupta, “Tarihi vatanlarından sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Türkiye vatandaşı Çerkesler yurttaşlarımızdır. Bu sebeple, sizden bu kanuna aykırı, adil olmayan ve aslında Rusya’nın aleyhine olan eyleme engel olmanızı rica ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

Mektub, Kokov’a 14 Ocak’ta gönderildi, henüz bir cevap gelmedi.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, şu anda ülkede geçici ikamet izni bulunan Türkiyeli 90 kişi var, 104 Türkiye vatandaşının sürekli ikamet belgesi var. 2015’de, ikamet izni için, Kabardey-Balkar göç idaresine 936 Türkiye vatandaşı başvuruda bulundu.

Göç idaresi, ayrıca, sınır dışı tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Türkiyeli Çerkeslerin, kararın iptali için mahkemeye başvurabileceklerini söyledi.

Dünya Çerkes Birliği, geri dönüşçü Çerkeslerin kararı mahkemeye götüreceğini, en kısa sürede avukatlarla görüşeceklerini açıkladı.