ÇERKES-FED’den kınama ve dayanışma açıklaması


15 Aralık tarihinde Adıgey’de, Khuade Adnan’ın kızı Khuade Dane’nin dükkanı FSB tarafından aranmak istendi. Khuade Adnan, ellerinde arama izni olmadığı sürece buna izin vermeyeceğini söyleyerek, aramaya karşı çıktı. Dükkanda ufak çapta bir arbede yaşandı. 16 Aralık günü ise Khuade Adnan, kızı Khuade Dane ve bir dükkan çalışanı hakkında 15 günlük hapis cezası verildi. Çerkes-Fed, bu yaşananların ardından, Rusya Federasyonu’nu kınadığı, Khuade Adnan ve ailesine ise destek verdiğini söylediği bir açıklama yaptı. Açıklamayı alıntılıyoruz.

ÇERKES-FED Khuade Adnan ve Dane’ye Verilen Hapis Cezalarını Kınıyor!

Saygıdeğer Kamuoyu!

Rusya Federasyonu, 150 yıl önce yurdundan sürdüğü Çerkeslerin torunlarının anayurduna dönüş umut ve gayretlerini kırmak için eline geçen her fırsatı değerlendiriyor.

En son, 15 Aralık 2015 tarihinde, Sovyetlerin dağılması sonrası anavatanına dönmüş olan Khuade Adnan üzerinde somutlaşan bu baskılar, kızı ile birlikte 15 gün hapis kararı almalarıyla sonuçlanmıştır.

Kızının işyerinin herhangi bir izin belgesi olmaksızın keyfi olarak aranmak istenmesine karşı çıkan Khuade Adnan önce “devlet görevlilerine mukavemetten” gözaltına alınmış; sonra kızı Dane ve mağaza çalışanı Borse Saida ile birlikte alelacele çıkarıldıkları mahkeme tarafından kızı ile birlikte 15 gün hapse mahkum edilmiştir.

Çerkes Dernekleri Federasyonu (ÇERKES-FED), Rusya ve Türkiye arasında sürmekte olan “uçak düşürme krizi” bahanesiyle Türkiye bağlantılı tüm kişi ve kurumlar üzerinde devlet tarafından açıktan yürütülen ve dozu gittikçe artırılan baskılama sürecinin fırsat kabul edilerek Çerkes dönüşçülere de gözdağı verilmeye çalışılmasını, Rusya derin devletinin gerçek niyetinin bu vesile ile bir kez daha su yüzüne çıkması olarak değerlendirmekte ve şiddet ve nefretle kınamaktadır.

ÇERKES-FED, Çerkesya halkları ve dönüşçüler üzerinde oluşturulan her türlü devlet baskısını her zaman reddederek, son mağdurlar Khuade Adnan ve Khuade Dane’yle dayanışma içinde olduğunu kamuoyumuza saygı ile duyurur.

ÇERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU