“Kabardey-Balkar’da katliam var”


Kabardey-Balkar Cumhuriyeti başkenti Nalçik son haftalarda artarda yapılan operasyonlar ve öldürülen direnişçiler ile çalkalanıyor.

Rusya’nın güvenlik bloku olarak bilinen polis ve istihbarat servisi, yaptıkları operasyonlarda öldürdükleri kişilerin İŞİD militanı olduğunu iddia ederek haber ajanslarına servis ediyor.

Eski avukat Larisa Dorgova, olayların gösterildiği gibi olmadığını ve kanunsuz infazların yapıldığını söyleyerek, facebook hesabı üzerinden sesini duyurmaya çalışsa da, etkili olduğunu söylemek zor. Şimdi ise başka bir sivil aktivist insanları Nalçik’te meydana gelen olaylara kulak vermeye çağırıyor.

Rimma Gukova Change.org’ta imzaya açtığı kampanya ile Kafkasya geneli ve özellikle Kabardey-Balkar’da emniyet güçlerinin yaptığı kanunsuz infazlara dikkat çekmeye çalışıyor. Rimma’nın imzaya açtığı kampanyanın açıklama yazısında, Kabardey-Balkar’da yaşanan olaylarda, öldürülen çoğu henüz aile kuramamış bu gençlerin infazlarının, yerli halkın geleceğine zarar vermek için yapıldığı yazıyor. Devlet yetkililerini, katliamları durdurmaya çağıran Rimma suçları varsa yakalayın ve cezalandırın, aileleri de çocuklarının suçlarını bilsinler diyor. Rimma, IŞİD adı altında kamuoyu uyutularak yapılan operasyonların, aslında yeni bir Çerkes katliamı olduğunu söylüyor.

Kampanya linki: http://chn.ge/1IHOAEU