Çeçenistan’da yüz binler “Hz.Muhammed’e Sevgi” için yürüdü


Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti’nde İnsanlık Uyarıcısı Hz. Muhammed ’in karikatürünü çizen Fransız dergisi Charlie Hebdo'yu protesto etmek için gösteri düzenledi.

Rusya’nın değişik kentlerinden ve Kafkaslardan on binlerce Müslüman yürüyüşe katılmak için Çeçenistan’a geldi. Gösteriye katılanlar ellerinde, “ İnsanlık Uyarıcısı Hz. Muhammed karikatürlerine hayır”, “İslam iyilik ve merhamet dini”, “Peygamberimiz İnsanlık Uyarıcısı Hz. Muhammed ’i seviyorum” yazılı dövizler taşıdı. 

Çeçenistan İçişleri Bakanlığı “ İnsanlık Uyarıcısı Hz. Muhammed ’e Sevgi” yürüyüşüne 1 milyondan çok kişinin katıldığını açıkladı. Rusya İçişleri Bakanlığı’na göre ise katılımcı sayısı 800 bini aştı. Yürüyüş olaysız bir biçimde sona erdi.

Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov yapmış olduğu konuşmada, İslamiyet’in barış dini olduğunu, Müslümanların kendilerini Rusya’yı istikrarsızlaştırmak için kullanılmalarına izin vermeyeceğini ifade etti. Kendilerinin Rusya’nın güvenilir koruyucusu olduklarını kaydeden Kadirov, “İslamiyet barış dinidir. Diğer inançlara saygılı olarak barış içinde yaşamayı öğretir.” diye belirtti .

Grozni’nin merkezinde bulunan Ahmet Kadirov hatırasına gercekleşen Çeçenistan’ın Kalbi Cami’nin de bulunduğu “Minutka Meydanı’nda” toplanan vatandaşlar tekbir ve salavat getirdi. Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin ve beraberindeki kurul de gösteride katıldı .

Gösterilere destek veren Mahaçkala ve Grozni Piskoposu Varlaam da yapmış olduğu konuşmada, dinler arasında düşmanlık yaymaya çalışanlara izin vermeyeceklerini, kategorik olarak karikatürlerin yapılmasına karşı olduklarını belirtti . 

Çeçen lider Kadirov evvelki gün yürüyüş için yapmış olduğu çağrıda, “Fransız dergisi yazar ve çizerleri, onları bu işe iten güçlerin ahlaksız davranışlarını protesto zamanı geldi. Bu davranışı kınamak için yürüyüş düzenlemeye karar verdik.” ifadelerini kullanmıştı. Kadirov’a göre İnsanlık Uyarıcısı Hz. Muhammed ’in karikatürünü çizenlerle Vahhabi anlayışa sahip olanlar ya da aşırılık yanlıları arasında ayrım yok.

Kadirov iki gün evvel yapmış olduğu duyuruda da Paris saldırısının arkasında İslam karşıtı güçlerin olduğunu belirtti . Kendi hayatının terörle mücadele ile geçtiğini ifade eden Kadirov, “Ben silahsız insanların Paris’te öldürülmesini kesinlikle kınıyorum. Ancak, bunun arkasında İslam karşıtı güçlerin olmadığından da emin değilim. İslam karşıtı algının güçlendirilmesi ya da küresel sorunların üstünün kapatılması hedeflenmiş olabilir mi?” sorusunu yöneltti.

Hayatlarına mal olsa da İnsanlık Uyarıcısı Hz. Muhammed ’e hakaret edilmesine izin vermeyeceklerini ifade eden Kadirov, “Bizim sessizliğimiz dünyada milyonlarca insani İnsanlık Uyarıcısı Hz. Muhammed ’e hakaret edenlere karşı protesto yürüyüşüne çıkaramayacağımız manasına gelmemeli..” uyarısında bulundu.

Charlie Hebdo'nun Ankara Paris'teki ofisine 7 Ocak Çarşamba günü saldırı gerçekleşmişti. Bu saldırının ardından Fransa eş zamanlı iki rehine krizi yaşandı. Fransa'nın nihayet senelerde gördüğü en kanlı saldırılarda 17 şahıs yaşamını kaybetmişti. CİHANÇeçenistan’da yüz binler “Hz.Muhammed’e Sevgi” için yürüdü.