Diaspora kurumlarından Abhazya'ya ziyaret


Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Yaşar Aslankaya ve Abhaz Dernekleri Federasyonu Cengiz Koç'un da aralarında bulunduğu heyet Abhazya'da çeşitli temaslarda bulundu. 

Kafkas Dernekleri Federasyonu'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba'nın daveti üzerine gerçekleşen ziyarete Kafkas Dernekleri Federasyonu ve Abhaz Dernekleri Federasyonu’ndan yetkililer katıldı. 

14 Kasım günü gerçekleşen ziyarette diaspora örgüt temsilcilerinin yanı sıra Abhazya'nın Türkiye Temsilcisi İnar Gitsba, Abhazya Geri Dönüş Komitesi Başkanı Hrıps Copua, eski başkan Givi Dopua, DAAK Başkan Yardımcısı Gennadi Alamia ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de hazır bulundu. 

Cumhurbaşkanlığı ziyaretinde bir konuşma yapan Raul Hacımba, Abhazya'nın pek çok sorunu olduğunu, ne kadar büyük olursa olsunlar tüm sorunların çözülebilmesi için tek yumruk olunması gerektiğini belirtti.  Bu kapsamda Türkiye'de de birlikteliğin önemli olduğunu, Kaffed ve Abhazfed'in hedeflerinin aynı olduğunu, Abhazya'yı Abhazya yapmak için Ardzınba'nın belirttiği gibi hep birlikte çalışılması gerektiğini söyleyen Hacımba, savaştan önce Kafkas halklarının gösterdiği dayanışma olmasaydı bugün Abhazya'nın olamayacağını, sadece tehlike zamanlarında değil, tehlike olmadığı zamanlarda da birlik olunmasının gerektiğini vurguladı. Hacımba Gürcistan'ın bu birliği parçalamak için çabaladığını da sözlerine ekledi. 

Hacımba'nın ardından söz alan Kaffed yetkilileri, Kaffed'in diasporada birliğin sağlanması amacıyla kurulduğunu ve her zaman bu doğrultuda çalıştığını, Abaza ve Adıge halklarının Türkiye'de iç içe yaşadıklarını, Kaffed'in Abaza ve Adıgelerin yaşadığı tüm bölgelerde örgütlü olduğunu, diasporanın Abhazya'nın en zor dönemlerinde birlik olduğunu ve bundan sonra da birlik olacağını dile getirdiler. 

Abhazfed yetkilileri ise Abhazfed'in Abhaz dili ve kültürünü korumak amacıyla kurulduğunu, Kaffed ile çözülemeyecek herhangi bir problemleri olmadığını belirttiler.

Yapılan görüşmenin ardından heyet üyeleri Hacımba ile birlikte Sohum'un güneyinde Abhazya'ya dönenler için yapılan konutları gezdi. 

Heyet üyeleri Abhazya Dışişleri Bakanı Slava Chirikba ve Bakan Yardımcısı Oleg Arşba ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmede Dışişleri Bakanı Chirikba, Cumhurbaşkanı Hacımba'nın Moskova'ya olan ziyaretinden sonra ilk resmi ziyaretinde Nalçik'e gittiğini, bunun Abhaz ve Adıge halkları arasındaki birlikteliğe verilen önemi gösterdiğini, Kuzey Kafkasya ve Türkiye'de bir ortak çalışma alanının oluşturulmasını istediklerini, Abhaz ve Adıge halklarının birbirinden ayrılmasının mümkün olmadığını, diasporadaki kuruluşların ortak amaçlar doğrultusunda birlikte çalışmasının önemli olduğunu vurguladı.foto: kaffed.org